We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping on Abposters.com?
ODRKYJ najlepsze OFERTY tego tygodnia: KALENDARZE 2021 rabat - 20% ×

5 faktów o Tarantino i jego filmach

12. 09. 2019

Niektórzy uwielbiają jego długie „przegadane” filmy, inni ich nie znoszą. Ale nie ma wątpliwości, że Quentin Tarantino jest jednym z najlepszych reżyserów naszych czasów. Jego najnowsze dzieło “Pewnego razu w Hollywood” po prostu zapełnia sale kinowe, co nas wcale nie dziwi. Połączenie Tarantino-DiCaprioPitt zapewnia widzom naprawdę niezapomniane wrażenia. Przypomnijmy najlepsze filmy Tarantino i dowiedzmy się czegoś ciekawego z życia tego niezwykłego reżysera!

 

 

REŻYSER TO DRUGI NAJLEPSZY ZAWÓD NA ŚWIECIE

Kiedy pytasz reżysera, który kiedyś pracował w sklepie wideo, o pracę, która najbardziej mu się podobała, oczekujesz, że zacznie opowiadać, jak uwielbia reżyserować własne filmy. Ale nie Tarantino, który wciąż z miłością wspomina lata, kiedy pracował jako bileter w kinie (wyświetlającym tylko “filmy dla dorosłych” 😊), i uważa to za najlepszą pracę na świecie! Na szczęście dla widzów Tarantino przerzucił się reżyserowanie i pisanie scenariuszy i stworzył już dziewięć autorskich filmów.

 

RAKIETOWY START

Chociaż nakręcił swój pierwszy film w 1987 roku, stał się bardziej znanym reżyserem zaledwie pięć lat później, dzięki “Wściekłym psom”. Dwa lata później przyszedł ze swoim prawdopodobnie najbardziej znanym i najpopularniejszym filmem “Pulp Fiction”. Po raz pierwszy pojawili się u niego dziś znani i uznani aktorzy, którzy w tamtym czasie nie zostali jeszcze odkryci lub popadli zapomnienie. Do największych odkryć Tarantino należy aktorka Uma Thurman, która w filmie gra żonę szefa mafii, Mię Wallace. Ponad 10 lat później ta sama aktorka zagrała u Tarantino główną rolę w filmach “Kill Bill” i “Kill Bill vol.2”. Travolta na początku nie chciał wystąpić w “Pulp Fiction”, ale na szczęście, dla niego i dla nas, ostatecznie dał się przekonać. Pierwotnie Tarantino napisał tę rolę dla aktora Michaela Madsena, który miał zagrać w tym filmie, ale zrezygnował z roli na 2 tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć. Później to nadrobił pojawiając się w “Kill Billu” i “Nienawistnej ósemce”. Bruce Willis i Samuel L. Jackson, jeden z najczęściej obsadzanych aktorów Tarantino, pojawili się także w “Pulp Fiction”. Szorstki, ale inteligenty bandzior to idealny typ do zagrania dla Jacksona!

 

 

FILMOWE FAKTY

Jeśli widzieliście “Wściekłe psy” (ang. “Reservoir dog”), pierwszy film Tarantino, który odniósł sukces,  być może pomyśleliście, że nazwa filmu jest dziwna. (Tak samo zresztą jak Pulp Fiction). Istnieje wiele historii związanych z tym tytułem, ale tylko Tarantino wie, która z nich jest prawdziwa. Podobno powiedział swoim inwestorom, że “Reservoir dog” w slangu francuskich gangsterów to określenie na “szczura”, czyli osoby, która “wsypała”. Nie jest to jednak prawdą. Najczęściej mówi się, że Tarantino został zainspirowany filmami “Do zobaczenia, chłopcy” (“Au revoir les enfants“) i “Nędzne psy” (“Straw dogs”) i w jakiś sposób połączył te nazwy w jedną. A jak “au revoir” stało się rezerwuarem? Film “Au revoir les Enfants” poleciła Tarantino jego ówczesna dziewczyna, a Tarantino usłyszał „zbiornik” zamiast „au revoir”. I tak jakoś wymyślił tytuł swojego pierwszego filmu. Albo było zupełnie inaczej. Kto wie? Może sam Tarantino kiedyś nakręci o tym film.

 

ULUBIENI AKTORZY


Wspominaliśmy już, że niektórzy aktorzy wystąpili w więcej niż jednym filmie. Na przykład Tim Roth pojawił się we “Wściekłych psach”, “Pulp fiction” i “Nienawistnej ósemce”. Leonardo DiCaprio można było zobaczyć do tej pory w “Django”, którego rasistowskie dialogi sprawiły, że aktorzy mieli problem z ich zagraniem, a także w najnowszym obrazie “Pewnego razy u Hollywood”. Ale Tarantino chciał go zatrudnić już wcześniej. Czy wiecie, że Leo DiCaprio miał wcielić się w rolę pułkownika SS Hansa Landy w “Bękartach wony”? Rolę tę otrzymał jednak jego kolega z “Django” Christoph Waltz. Jeśli policzycie liczbę ról w filmach Tarantino, oczywistym zwycięzcą jest jednak Samuel L. Jackson. Z pewnością skojarzycie go z “Pulp Fiction”, “Django” lub “Nienawistnej ósemki”, ale czy wiecie, że pojawił się także w małej roli w “Jackie Brown” i w “Kill Billu”? A jeśli myślicie, że Tarantino go pominął podczas kręcenia “Bękartów wojny”, to się mylicie. Ponieważ nawet jeśli  nie widzimy Jacksona w filmie, ale słyszymy jego charyzmatyczny głos. 😊

 

 

 

CZY WIEDZIELIŚCIE, ŻE…

1. Kultowy film „Pulp Fiction” składa się z siedmiu rozdziałów, które nie są poukładane chronologicznie, ale teoretycznie film można ułożyć chronologicznie samemu. Jeśli jesteście zainteresowani tym eksperymentem, skorzystajcie z tej grafiki.

2. Niektóre części “Pulp Fiction” zostały wyreżyserowane przez Roberta Rodrigueza. W zamian za to Tarantino uczestniczył w kręceniu “Sin City“.

3. Jamie Foxx podczas nagrywania “Django” jeździł na własnym koniu.

4. Leonardo Dicaprio miał duży moralny dylemat ze sfilmowaniem sceny, w której musiał wykrzyczeć kilka naprawdę paskudnych rasistowskich obelg. W końcu zrobił to, ponieważ pomógł mu Samuel L. Jackson. Ten wziął Leo go na bok i wygłosił przemówienie: „Hej, s***synu, to dla nas tylko kolejny wtorek w pracy! Więc po prostu zróbmy to.”

5. “Pewnego razu w Hollywood” to dziewiąty autorski film Tarantino, więc kolejnym powinien być Kill Bill vol. 3. Co Wy na to? 🙂

 


WIĘCEJ PLAKATÓW FILMOWYCH» przeczytaj wszystkie opinie

Decorate your life!

Od 1999 roku Posters jest jednym z wiodących sklepów internetowych sprzedających plakaty, fototapety i zdjęcia artystyczne. Obecnie współpracujemy również z artystami, fotografami i grafikami z całej Europy. W naszej ofercie znajdziesz najpiękniejsze znane obrazy, a także zupełnie nowe dzieła sztuki współczesnych artystów. Z przyjemnością wydrukujemy nawet Twoje własne zdjęcia, a na Twoje życzenie umieścimy je w wysokiej jakości ramach. Jesteśmy wielkimi miłośnikami projektowania wnętrz, ale nie zapominamy o maniakach filmów, seriali i gier wideo oraz o fanach muzyki. Dla nich wszystkich stale poszerzamy naszą ofertę plakatów, kubków, t-shirtów, kolekcjonerskich figurek oraz innych licencjonowanych produktów i upominków.


Kontakt:

E-mail: info@europosters.eu

Tel.: +420 777 33 44 55 (czeski lub angielski)

Poniedziałek – Piątek ǀ 7:00 – 15:00

 

© 1999 – 2020 Europosters. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies by zagwarantować najlepsze świadczenie usług na naszej stronie. Więcej informacji Akceptuję ×
Top