We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping on Abposters.com?

Inspiracje: Marilyn Monroe

17. 11. 2015

Jakiekolwiek pozytywne określenie, zabarwione namiętnością czy słodko brzmiące, jest prawdziwe. Marilyn Monroe była i do dziś pozostaje ikoną dla wielu kobiet i mężczyzn. Historię jej ciężkiego dzieciństwa, bolesnej młodości i ciężkich początków jej kariery znają wszyscy, lub łatwo mogą znaleźć o tym informacje. Co wydaje się jeszcze ciekawsze, to kult piękna, który całkowicie zmieniła jedna kobieta – Marilyn.

Muszę oczywiście na początku wspomnieć, że postrzeganie piękna to bardzo indywidualna sprawa. I w tym spoczywa ta niesamowita różnorodność. Nie można jednak nie zauważyć, że w dużej mierze również różne firmy czy pojedyncze osoby, świadomie lub nieświadomie, wpływają na odbiór piękna. Człowiek już ze swojej natury funkcjonuje poprzez naśladowanie nawet, jeśli nie wiem jak bardzo by się czuł wyjątkowy i niepowtarzalny. Powinniśmy jednak przyznać, że wszystko, co robimy i mówimy, przyswoiliśmy sobie właśnie poprzez naśladowanie. Już małe dziecko uczy się naśladować rodziców, aby było w stanie przetrwać na świecie. Uczy się powtarzać słowa, gesty, mimiku. W okresie dorastanie młodzież wybiera sobie wzory, które stara się naśladować poprzez noszenie podobnych strojów czy słuchanie podobnej muzyki. Naśladownictwo to część naszej socializacji, włączania się w określony obszar kulturowy – naszej egzystencji. Co oczywiście łączy się z trendami społecznymi, które też na nas wpływają – między innymi na nasze rozumienie piękna.

Postrzeganie tego, co jest piękne i atrakcyjne, jest ciekawym zjawiskiem do obserwacji w różnych okresach i we wszystkich kulturach. Nieprzypadkowo każde społeczeństwo określa urodę w specyficzny dla siebie sposób ukształtowany poprzez jego rozwój, społeczne tabu, wartości, hierarchię oraz dalsze czynniki definiujące daną kulturę.

Przede wszystkim kiedyś było niezwykle interesujące obserwowanie ludzi z odległych kultur. Na przykład Europejczyków fascynowali mieszkańcy Dalekiego Wschodu. Dlaczego twierdzę, że dziś nie jest to już tak “interesujące”? Ponieważ przy dzisiejszej globalizacji świata różnice w dużej mierze się zatarły. Pojedyncze społeczeństwa były bardzo indywidualnymi grupami, które rozwijały się w specyficzny dla siebie sposób. Oczywiście nie były kompletnie zamknięte (jeśli nie weźmiemy pod uwagę mieszkańców wysp, z których dostać się na kontynent było bardzo ciężko).

Popatrzmy teraz na przykład na Europę XX-tego wieku. Spokojnie możemy stwierdzić, że był to wiek, w którym bardzo często zmieniały się trendy i ikony. W okresie międzywojennym idealna kobieca figura była bardzo szczupła, można powiedzieć, że wręcz chłopięca. Zmieniło się to po II Wojnie Światowej, kiedy bycie szczupłym kojarzyło się z biedą i głodem. W gazetach pojawiały się nawet reklamy środków pomagających przytyć aż 5 kilo w ciągu miesiąca – widzicie tą różnicę z obecnymi czasami? Najbardziej znaną kobiecą idolką była wtedy właśnie Marilyn Monroe, która na parę dziesięcioleci stała się symbolem seksu i zainicjowała modę na pełniejsze kobiece kształty, tak zwaną figurę klepsydry. Pożądane stały się pełne piersi i usta. Każda kobieta marzyła, żeby wyglądać jak Marilyn Monroe. Również dziś Marilyn pozostała symbolem kobiecego piękna i seksapilu, co potwierdza i TV Guide Network, który w roku 2009 ogłosił Marilyn Monroe “najseksowniejszą aktorką wszechczasów”.

Zastanówmy się chwilę nad tym fenomenem. Każda kobieta myśli o tym, jak być jak najpiękniejsza i pociągająca. Przemysł modowy bezkompromisowo promuje wzór, któremu odpowiada tylko 10% Amerykanek. A co z pozostałymi? Reklamy, wybiegi mody i opakowania produktów zapełniają młode i szczupłe dziewczyny, jakby już dla innych kobiet nie starczyło miejsca. Większość kobiet patrzy wieczorem do lustra i widzi swoje ciało jako takie, które zdecydowanie nie nadaje się po pokazywania. Dlatego ja raczej powtarzam sobie, że świat oszalał i z tego powodu bez wyrzutów sumienia zjem coś słodkiego!

Ale wróćmy do doskonałej Marilyn. Jej urok jest niezaprzeczalny. W jej oczach możemy dostrzec i ból, którego w życiu doświadczyła wystarczająco. Nikt nie chciałby przeżyć takiego dzieciństwa, jakie miała ona – umarła jej uzależniona od antydepresantów matka a Marilyn została oddana do sierocińca. Potem starała się o pracę w showbiznesie, ale wielokrotnie jej starania okazały się nadaremne. W tym czasie miała poważne długi i ze wszystkich sił starała się zyskać pieniądze na kolejne castingi, w których widziała swoją szansę na lepsze życie. Dlatego zgodziła się i na nagą sesję zdjęciową a zdjęcia sprzedała do Playboya za jedynych 50 dolarów. Kiedy już była jedną z gwiazd na czerwonym dywanie, zdjęcia zostały opublikowane by zaszkodzić jej karierze. Ostatecznie jednak mężczyźni pożądali jej jeszcze bardziej a filmowi producenci wykorzystali to, by zwielokrotnić swoje zyski, na przykład wydali te zdjęcia w formie kalendarza pod nazwą “Golden Dream”. Kalendarz stał się legendarny, ale jednocześnie był dowodem na to, co człowiek jest w stanie zrobić dla popularności i uznania. Ale oprócz tych smutnych faktów należy podkreślić, że była to silna i inteligentna kobieta. Miała IQ 168, co jest więcej niż miał Einstein. Odeszła z tego świata w dotąd nie do końca wyjaśniony okolicznościach mając jedynie 36 lat.

No, nie wszystko jest zawsze tak piękne, jak na to wygląda. Moja prywatna rada dla każdej dziewczyny i kobiety jest bardzo prosta – przypominam sobie przy tym swoją ukochaną książkę z dzieciństwa “Małego księcia” Saint Antoine De Exuperego “To co w człowieku jest najpiękniejsze jest ukryte”. Niezależnie jaki model piękna jest lansowany w danych czasach, niech nie ma to na Was wpływu. Bądźcie po prostu dobrzy i łaskawi dla innych, miejcie wewnętrzną pokorę i bądźcie szczerzy, przede wszystkim w stosunku do siebie. Ktoś, kto sobie to uświadomi, dopiero wtedy przekona się, jakimi nieistotnymi rzeczami się do tej pory przejmował i zamiast tego zacznie zajmować się rzeczami przez duże R.

MARILYN MONROE» przeczytaj wszystkie opinie

Decorate your life!

Z Posters.pl jesteśmy na rynku od 1999 roku i stopniowo staliśmy się jednym z największych sklepów internetowych z ofertą plakatów, fototapet, obrazów, reprodukcji i markowych gadżetów. Rośniemy z roku na rok i nieustannie staramy się dostosowywać naszą ofertę do Twoich preferencji. Tutaj możesz wydrukować własny plakat i oprawić go w ramy lub czytając nasz blog zyskać wiele informacji ze świata filmów, seriali lub naczerpać inspiracje z zakresu dekoracji wnętrz.

Zapoznaj się z naszą stroną i sprawdź, jakie dekoracje sprawią, by twój dom był jeszcze piękniejszy.

© 1999 – 2018 Europosters Wszelkie prawa zastrzeżone.

E-mail: info@europosters.eu
tel.: +420 777 33 44 55 (czeski lub angielski)

Ta strona wykorzystuje pliki cookies by zagwarantować najlepsze świadczenie usług na naszej stronie. Więcej informacji Akceptuję ×
Top
Ramowanie Ramowanie Studio ramowania online
100% satysfakcji 100% satysfakcji 365 dni gwarancji zwrotu pieniędzy.
Wszystko na miejscu Wszystko na miejscu Wszystko dostępne w magazynie
3 + 1 gratis 3 + 1 gratis Co tydzień nowa akcja promocyjna.
Program lojalnościowy Program lojalnościowy Zaoszczędź 10% z każdego Twojego zamówienia
MysticCase MysticCase Niecodzienny prezent