We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping on Abposters.com?

Inspiracje: Nowy Jork widziany moimi oczami

06. 12. 2015

Nowy York – miasto, które nigdy nie śpi. Myślę, że młodzi Europejczycy dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej należą Ci, którzy na własne oczy mogli podziwiać panoramę Nowego Jorku a do drugiej Ci, którzy o tym marzą. No wiem, może to stwierdzenie jest trochę przesadzone, ale na pewno nie odbiega daleko od prawdy.

Zastanawiam się, co właściwie jest tak pociągającego w Nowym Jorku? Odpowiedź byłaby dużo dłuższa, niż się doczekacie w tym wpisie. A pewnie i dużo bardziej wyrafinowana, ponieważ można by przeanalizować wiele czynników, które są z nim związane – czy to historycznie, kulturowo lub politycznie. Ja jednak wezmę to bardzo prosto. Skoncentruję się na miejscach i budynkach, które po prostu trzeba zobaczyć!

Co mi przychodzi do głowy jako pierwsze?

Statua Wolności. Z własnego doświadczenia mogę Wam poradzić jak zobaczyć Statuę Wolności naprawdę z bliska i do tego za darmo. Jeżeli wsiądziecie na wielki żółty prom na Staten Island, który płynie w kierunku brzegów Manhattanu dokonacie najlepszego wyboru. Cała droga zabiera około trzydziestu minut a Wy zobaczycie Statuę jak na dłoni a do tego będziecie mogli podziwiać panoramę Dolnego Manhattanu..

Kolejnym wyjątkowym miejscem jest na pewno Most Brooklyński. łączący Manhattan z Brooklynem. W momencie jego otwarcia w roku 1883 był to największy wiszący most na świecie. Dziś jest dominantą miasta i codzienne po nim przejeżdżają setki tysięcy ludzi. Jest to ulubione miejsce przede wszystkim młodych zakochanych par, które zawieszają na nim kłódki w dowód swojej wiecznej miłości. Naprawdę mam nadzieję, że większości z nich zapewniło to długi, szczęśliwy związek.

Teraz przesuniemy się trochę dalej na Times Square edno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań na świecie, gdzie Seventh Avenue krzyżuje się z bulwarem Broadway. Tutaj znajdują się siedziby wielu międzynarodowych firm, jak na przykład MTV. Codzienne przez Times Square przejdzie około 300 tysięcy pieszych a kolejnych 115 tysięcy przejedzie w aucie. Wyobrażacie sobie, ile kosztuje umieszczenie tam reklamy? Byłam tak tego ciekawa, ze znalazłam tę informację – na najdłuższym bilbordzie, który ma 100 metrów długości i 24 metry szerokości, umieszczenie reklamy na 4 tygodnie kosztuje 2,5 miliona dolarów. Całkowite szaleństwo! Choć jak pomyśli się na ilu fotografiach turystów, bannerach reklamowych, zdjęciach filmowych czy teledyskach, które potem krążą w socjalnych sieciach, taka reklama się znajdzie, już nie wydaje się to aż tak dużo. A teraz coś z historii. Pierwsza świecąca reklama była umieszczona na Times Square w roku 1917. A czy słyszeliście kiedyś o “Manhattanhenge“? Jeżeli nie, to już wyjaśniam. Termin ten był propagowany przez Neila deGrasse Tysona, który był astrofizykiem pracującym w Amerykańskim muzeum przyrodniczym. Chodzi o fascynujące i wyjątkowe zjawisko, kiedy słońce zachodzi równomiernie pomiędzy budynkami pośrodku Manhattanu. Zdarza się to dwa razy w roku około przesilenia leniego. Trzeba mieć szczęście, by akurat trafić na ten widok, o czym wiedzą wszyscy Nowojorczycy i niecierpliwie czekają na tą chwilę ze swoimi aparatami. Napradę jest to tego warte!

A teraz przyszedł czas na chwilę relaksu. Przesuniemy się z prawdopodobnie jednego z najruchliwszych miejsc na świecie do jednego z najsłynniejszych parków – tak, oczywiście myślę o Central Parku. Na pomysł tego parku wpadli w roku 1858 Frederick Law Olmsted i Calvert Vaux. Central park jako miejsce odpoczynku uwielbiają zarówno mieszkańcy jak i turyści. W związku z tym jest z reguły dość zapełniony, ale w jego północnej części może się Wam uda być całkowicie sami. Nawet na tyle sami, że przestaniecie czuć się bezpieczni. Warto tu zaznaczyć, że w ostatnich latach park jest coraz lepiej pilnowany.

A teraz podniesiemy głowy w górę. Prawie z każdego dachu jakiegokolwiek wieżowca możemy zobaczyć dominujący nad miastem budynek – Empire State Building z roku 1931. Ponad czterdzieści lat był to najwyższy budynek w mieście. ESB ma 102 piętra i 443,2 metry wysokości. Budowę rozpoczęto 17 marca, w dzień Świętego Patryka, patrona miasta. Mniej więcej w tym czasie powstała jedna z najbardziej znanych fotografii na świecie Robotnicy na belce w czasie przerwy obiadowej. Budynek oddano do użytku 1 maja 1931, w czasie Wielkiego Kryzysu. Oczywiście nie pomogło to w wynajmowaniu przestrzeni biurowych, przez pewien czas budowę nazywano nawet Empty State Building (empty = pusty). Dziś budynek jest tak samo ważny dla Nowego Jorku, jak Wieża Eiffla dla Paryża. A widok z niego na całe miasto jest niezapomniany!

Nowy Jork ma jeszcze całe mnóstwo miejsc, które warte są obejrzenia. Ja opisałam tylko te najbardziej znane i popularne. Ci z Was, którzy zwiedzali Nowy Jork na pewno nigdy nie zapomną tego miasta.

A Ci, którzy na razie tylko o tym marzą mogą śmiało ozdobić wnętrza mieszkania czy biura jednym z pięknych zdjęć Nowego Jorku.

Wspominając na miasto za oceanem,

NEWY JORK» przeczytaj wszystkie opinie

Decorate your life!

Z Posters.pl jesteśmy na rynku od 1999 roku i stopniowo staliśmy się jednym z największych sklepów internetowych z ofertą plakatów, fototapet, obrazów, reprodukcji i markowych gadżetów. Rośniemy z roku na rok i nieustannie staramy się dostosowywać naszą ofertę do Twoich preferencji. Tutaj możesz wydrukować własny plakat i oprawić go w ramy lub czytając nasz blog zyskać wiele informacji ze świata filmów, seriali lub naczerpać inspiracje z zakresu dekoracji wnętrz.

Zapoznaj się z naszą stroną i sprawdź, jakie dekoracje sprawią, by twój dom był jeszcze piękniejszy.

© 1999 – 2018 Europosters Wszelkie prawa zastrzeżone.

E-mail: info@europosters.eu
tel.: +420 777 33 44 55 (czeski lub angielski)

Ta strona wykorzystuje pliki cookies by zagwarantować najlepsze świadczenie usług na naszej stronie. Więcej informacji Akceptuję ×
Top
Ramowanie Ramowanie Studio ramowania online
100% satysfakcji 100% satysfakcji 365 dni gwarancji zwrotu pieniędzy.
Wszystko na miejscu Wszystko na miejscu Wszystko dostępne w magazynie
3 + 1 gratis 3 + 1 gratis Co tydzień nowa akcja promocyjna.
Program lojalnościowy Program lojalnościowy Zaoszczędź 10% z każdego Twojego zamówienia
MysticCase MysticCase Niecodzienny prezent