We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping on Abposters.com?
ODRKYJ najlepsze OFERTY tego tygodnia: ZARAMOWANE PLAKATY rabat -20 % Więcej informacji ×

Pięć faktów o: Impresjonizm

22. 10. 2016

Impresjonizm to ruch artystyczny zrodzony w Paryżu około 1874 roku. Do najsłynniejszych jego przedstawicieli należą: Camille Pissarro, Claude Monet, Édouard Manet i Edgar Degas. W tamtym okresie artyści musieli zostać zaakceptowani przez jury złożone z malarzy akademickich na oficialnej wystawie Salonie, aby mogli sprzedawać swoje obrazy. Zyskanie pozwolenia było nierzadko niezwykle ciężkie a kryteria, jak powinien wyglądać “prawidłowy” obraz, bardzo ostre. W ramach protestu grupa odrzuconych artystów postanowiła zorganizować swoją własną, niezależną i innowacyjną wystawę, którą nazwali Salon Odrzuconych.

impressionismBLOG1

1. Artyści, którzy postanowili wystawić swoje dzieła na własną rękę nazwali siebie Anonimowa Spółka Artystów, Malarzy, Rzeźbiarzy i Rytowników.

Wynajęli studio od fotografa Nadara, gdzie w latach 1874-1886 zorganizowali osiem wystaw.

2. Krytycy uważali te dzieła za niedokończone, określając je bardziej jako impresje, szkice służące za wzór dla później dopracowanych obrazów. Stąd wzięła się nazwa całego ruchu: Impresjonizm.

3. Édouard Manet

Studiował dzieła starych mistrzów, wielki wpływ na jego twórczość miał XVI-wieczny wenecki malarz Tycjan. Ale to dzięki swojemu innowacyjnemu stylowi i wykorzystaniu klasycznych motywów w niecodzienny i jak na swoją dobę bulwersujący sposób, Édouard Manet stał się prekursorem impresjonizmu i przyciągnął do ruchu kolejnych artystów oraz zainteresowanie publiczności.

impressionismBLOG2

4. Artyści odeszli od akademickiego wyidealizowania piękna, którego przykładami były gipsowe odlewy rzeźb antycznych oraz wykorzystywania głównie stonowanych barw.

Zaczęli używać żywych kolorów i szybkich, jakby niedokończonych pociągnięć pędzla, dzięki czemu obrazy robiły wrażenie uchwyconych spontanicznie chwil. Tę zmianę w podejściu do malarstwa umożliwił również ówczesny rozwój naukowy i techniczny. Produkcja syntetycznych farb, tańszych i dzięki temu łatwiej dostępnych dla biedniejszych malarzy, odkrycia w optyce na temat tworzenia się światła i upowszechnienie się fotografii. Malarze wyszli ze swoich pracowni w plener i zaczęli uwieczniać na swoich obrazach świat, który widzieli przed swoimi oczami w sposób, w jaki go widzieli.

5. Tematami obrazów impresjonistów były często motywy z życia codziennego pokazujące jego przyjemną stronę czy podmiejskie pejzaże.

Typowymi przykładami są piękne obrazy Pierre-Auguste Renoira przedstawiające mieszczańskie zabawy taneczne na wolnym powietrzu czy pejzaże  Claude Moneta  z łódkami na jeziorze.

WIĘCEJ Z KOLEKCJI IMPRESJONIZM» przeczytaj wszystkie opinie

Decorate your life!

Z Posters.pl jesteśmy na rynku od 1999 roku i stopniowo staliśmy się jednym z największych sklepów internetowych z ofertą plakatów, fototapet, obrazów, reprodukcji i markowych gadżetów. Rośniemy z roku na rok i nieustannie staramy się dostosowywać naszą ofertę do Twoich preferencji. Tutaj możesz wydrukować własny plakat i oprawić go w ramy lub czytając nasz blog zyskać wiele informacji ze świata filmów, seriali lub naczerpać inspiracje z zakresu dekoracji wnętrz.

Zapoznaj się z naszą stroną i sprawdź, jakie dekoracje sprawią, by twój dom był jeszcze piękniejszy.

 

© 1999 – 2019 Europosters Wszelkie prawa zastrzeżone.

E-mail: info@europosters.eu
tel.: +420 777 33 44 55 (czeski lub angielski)

Ta strona wykorzystuje pliki cookies by zagwarantować najlepsze świadczenie usług na naszej stronie. Więcej informacji Akceptuję ×
Top