Pięć faktów o: Impresjonizm

22. 10. 2016

Impresjonizm to ruch artystyczny zrodzony w Paryżu około 1874 roku. Do najsłynniejszych jego przedstawicieli należą: Camille Pissarro, Claude Monet, Édouard Manet i Edgar Degas. W tamtym okresie artyści musieli zostać zaakceptowani przez jury złożone z malarzy akademickich na oficialnej wystawie Salonie, aby mogli sprzedawać swoje obrazy. Zyskanie pozwolenia było nierzadko niezwykle ciężkie a kryteria, jak powinien wyglądać “prawidłowy” obraz, bardzo ostre. W ramach protestu grupa odrzuconych artystów postanowiła zorganizować swoją własną, niezależną i innowacyjną wystawę, którą nazwali Salon Odrzuconych.

impressionismBLOG1

1. Artyści, którzy postanowili wystawić swoje dzieła na własną rękę nazwali siebie Anonimowa Spółka Artystów, Malarzy, Rzeźbiarzy i Rytowników.

Wynajęli studio od fotografa Nadara, gdzie w latach 1874-1886 zorganizowali osiem wystaw.

2. Krytycy uważali te dzieła za niedokończone, określając je bardziej jako impresje, szkice służące za wzór dla później dopracowanych obrazów. Stąd wzięła się nazwa całego ruchu: Impresjonizm.

3. Édouard Manet

Studiował dzieła starych mistrzów, wielki wpływ na jego twórczość miał XVI-wieczny wenecki malarz Tycjan. Ale to dzięki swojemu innowacyjnemu stylowi i wykorzystaniu klasycznych motywów w niecodzienny i jak na swoją dobę bulwersujący sposób, Édouard Manet stał się prekursorem impresjonizmu i przyciągnął do ruchu kolejnych artystów oraz zainteresowanie publiczności.

impressionismBLOG2

4. Artyści odeszli od akademickiego wyidealizowania piękna, którego przykładami były gipsowe odlewy rzeźb antycznych oraz wykorzystywania głównie stonowanych barw.

Zaczęli używać żywych kolorów i szybkich, jakby niedokończonych pociągnięć pędzla, dzięki czemu obrazy robiły wrażenie uchwyconych spontanicznie chwil. Tę zmianę w podejściu do malarstwa umożliwił również ówczesny rozwój naukowy i techniczny. Produkcja syntetycznych farb, tańszych i dzięki temu łatwiej dostępnych dla biedniejszych malarzy, odkrycia w optyce na temat tworzenia się światła i upowszechnienie się fotografii. Malarze wyszli ze swoich pracowni w plener i zaczęli uwieczniać na swoich obrazach świat, który widzieli przed swoimi oczami w sposób, w jaki go widzieli.

5. Tematami obrazów impresjonistów były często motywy z życia codziennego pokazujące jego przyjemną stronę czy podmiejskie pejzaże.

Typowymi przykładami są piękne obrazy Pierre-Auguste Renoira przedstawiające mieszczańskie zabawy taneczne na wolnym powietrzu czy pejzaże  Claude Moneta  z łódkami na jeziorze.

WIĘCEJ Z KOLEKCJI IMPRESJONIZM» przeczytaj wszystkie opinie

Posters.pl jest od 1999 roku jednym z największych detalistów na rynku europejskim.

Sklep internetowy z plakatami, fototapetami i obrazami. Ogromny wybór plakatów, fototapet na ścianę i reprodukcji.
Oferuje najszerszy wybór towarów i kompleksowe usługi w zakresie sprzedaży plakatów, fotografii i obramowań.
Wybiera dla Was najpiękniejsze zdjęcia, reprodukcje, obrazy i widoki z całego świata.


© 1999 – 2017 Europosters Wszelkie prawa zastrzeżone.

E-mail: info@europosters.eu (polski)
tel.: +420 777 33 44 55 (czeski lub angielski)

Ta strona wykorzystuje pliki cookies by zagwarantować najlepsze świadczenie usług na naszej stronie. Więcej informacji Akceptuję ×
Top
Ramowanie Ramowanie Studio ramowania online
100% satysfakcji 100% satysfakcji 365 dni gwarancji zwrotu pieniędzy.
Wszystko na miejscu Wszystko na miejscu Wszystko dostępne w magazynie
Mnóstwo  promocji i prezentów Mnóstwo promocji i prezentów Co tydzień nowa akcja promocyjna.
Program lojalnościowy Program lojalnościowy Zaoszczędź 10% z każdego Twojego zamówienia
MysticCase MysticCase Niecodzienny prezent