We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping on Abposters.com?
ODRKYJ najlepsze OFERTY tego tygodnia: MUZYKA rabat 15 % ×

Pięć faktów: Wszystko o Monecie

17. 05. 2018

Claude Monet to słynny francuski prekursor kierunku w malarstwie zwanego impresjonizmem. Styl ten przestawiał rzeczywistość i sceny z życia codziennego w niespotykany wcześniej sposób, poprzez szybkie, ekspresyjne pociągnięcia pędzla, żywe kolory oraz grę świateł. Współcześnie dzieła Moneta należą do jednych z najbardziej cenionych i najdroższych obrazów na świecie. Ulubione są zwłaszcza jego obrazy olejne, na których uwiecznił lilie wodne i pola pełne maków. Pewnie większość z Was spotkała się z obrazami artysty na licznych reprodukcjach, w albumach o sztuce lub nawet  na przedmiotach codziennego użytku, ubraniach czy torebkach (tak, kwiatowe motywy z jego dzieł znalazły się na torebkach Louis Vuittona z najnowszej kolekcji Masters II). Ale jestem pewna, że dużo mniejsze grono zna biografię tego niezwykłego twórcy. Nie będę tutaj próbowała zrobić ściągi z Wikipedii, ale chcę się z Wami podzielić paroma ciekawymi faktami z życia malarza. Jestem pewna, że dzięki temu jego dzieła staną się dla Was jeszcze bardziej interesujące.

1. Sfrustrowany rzucił się w nurt Sekwany

Wszyscy uczniowie pewnie zgodza się z tym, że system edukacji może czasami doprowadzić do punktu, w którym człowiek chce rzucić się pod koła nadjeżdzającego samochodu. No cóż, nasz uwielbiany Monet nie był w tym wyjątkiem. Uczęszczając do Académie, słynnej francuskiej szkoły artystycznej, Claude nie był w stanie poradzić sobie ze znormalizowanymi i mało inspirującymi metodami nauczania, które preferowali tamtejsi profesorowie. Jego próby wystawienia swoich prac na wystawach Académie były bezowocne. Do tego ciągłe  kłótnie w rodzinie i problemy finansowe doprowadziły go do depresji. Jakie znalazł rozwiązanie? W 1868 roku rzucił się z mostu do Sekwany. Na szczeście artysta przeżył ten desperacki skok do paryskiej rzeki a miejsce swojej samobójczej próby uwiecznił następnie na wielu obrazach. Dobrze, że ostatecznie przyniosło to jakąś korzyść.

 2. Opowieść o dwóch żonach

Pierwsza małżonka Moneta, Camille Doncieux, była jego muzą i inspiracją do wielu obrazów. Uwiecznił ją na przykład na obrazie “Kobieta z parasolem”. Po narodzinach drugiego syna u Camille zdiagnozowano gruźlicę i raka macicy, co doprowadziło do jej śmierci już w wieku 32 lat. Namalowany przez Moneta obraz łóżka, na którym umarła, jest powszechnie uważany za jedną z najbardziej sugestywnych i wzbudzających silne emocje prac plastycznych. Po śmierci żony Claude poślubił Alice Hoschedé, wdowę z sześciorgiem dzieci, która do końca swoich dni była zazdrosna o pierwszą żonę Moneta. (Ciekawostka: Później syn Moneta ożenił się z córką Hoschedé).

 

3. Jego walka z powolnym ślepnięciem

W 1912 r. u artysty zdiagnozowano zaćmę, która powoduje obkurczenie soczewki oka i zmniejsza pole widzenia. Stopniowe upośledzenie wzroku spowodowało, że Monet widział tylko ograniczony zakres barw w związku z czym w jego obrazach zaczyna dominować czerwonawy odcień. Pomimo że w 1922 roku została u niego orzeczona slepota, to jednak nie przestał malować. Monet z wielką dokładnością odtwarzał zapamiętane przez siebie lokalizacje, ale jego obrazy wyglądały jak jekko rozmazane. Na marginesie niektórzy krytycy sugerują, że jego styl mógł wywodzić się z jego problemów ze wzrokiem, a nie z artystycznego talentu.

4. Jest uwieczniony na jednym z obrazów Renoir’a

W 1973 roku, podczas pewnego lata, które spędzał w Argenteuil, dzielnicy na obrzeżach Paryża, odwiedził go jego przyjaciel i również malarz  Pierre-Auguste Renoir. Artyści spędzali dużo czasu na wolnym powietrzu, godzinami malując i narzekając na profesorów w Académie. Podczas gdy Monet malował kwiaty w swoim ogrodzie, Renoir postanowił uwiecznić obraz swojego przyjaciela podczas jego ulubionego zajęcia. Uznany styl Renoira pozwolił mu nazwać obraz po prostu “Monet malujący w swoim ogrodzie w Argenteuil”.

5. Lilie wodne

Możemy śmiało stwierdzić, że Monet miał obsjesję na pukncie jednego rodzaju kwiatów: Nymphaeaceae, powszechnie znanych jako  nenufary lub lilie wodne. Artysta stworzył ponad 250 obrazów olejnych przedstawiających te delikatne kwiaty, wększość z nich malując w ostatnich dekadach swojego życia. Jeżeli tylko nie malował swoich ulubionych kwiatów, to zajmował się pracą w swoim  ogrodzie, który również był dla niego nieustannym źródłem inspiracji.  Seria obrazów z nenufarami zyskała miano “Kaplicy Sykstyńskiej impresjonizmu” i jest wystawiana w muzeach na całym świecie.

 

Monet osiągnął sukces dopiero pod koniec życia; i niestety jego sława  gwałtownie spadła po jego śmierci. Jednak jego wpływ na scenę artystyczną i kolejne ruchy artystyczne przywróciło znaczenie temu artyście a umiłowanie jego obrazów trwa do dziś.

 

WIĘCEJ OBRAZÓW CLAUDE MONETA

 » przeczytaj wszystkie opinie

Decorate your life!

Z Posters.pl jesteśmy na rynku od 1999 roku i stopniowo staliśmy się jednym z największych sklepów internetowych z ofertą plakatów, fototapet, obrazów, reprodukcji i markowych gadżetów. Rośniemy z roku na rok i nieustannie staramy się dostosowywać naszą ofertę do Twoich preferencji. Tutaj możesz wydrukować własny plakat i oprawić go w ramy lub czytając nasz blog zyskać wiele informacji ze świata filmów, seriali lub naczerpać inspiracje z zakresu dekoracji wnętrz.

Zapoznaj się z naszą stroną i sprawdź, jakie dekoracje sprawią, by twój dom był jeszcze piękniejszy.

 

© 1999 – 2020 Europosters Wszelkie prawa zastrzeżone.

E-mail: info@europosters.eu
tel.: +420 777 33 44 55 (czeski lub angielski)

 

Poniedziałek - Piątek
7:00 - 15:00

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies by zagwarantować najlepsze świadczenie usług na naszej stronie. Więcej informacji Akceptuję ×
Top