We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
-20 % na wybrane dekoracje ścienne ZYSKAJ KOD RABATOWY

Zabawne fakty o komiksach!

15. 09. 2020

Do niedawna komiksy były uważane za coś, co czytają tylko dziwni maniacy w okularach, bez fajnych przyjaciół, którzy swój wolny czas spędzają gdzieś w garażu grając w Dungeons and Dragons, podobnie jak chłopcy ze “Stranger Things”. Dziś sytuacja jest jednak inna dzięki serialom takim jak “The Avengers” i “Justice League“. Ale czy wiecie, kiedy i jak powstał ten gatunek? Dowiedzcie się wraz z nami paru ciekawych faktów o komiksach, których na pewno nie znacie! Poza tym przedstawimy Wam kilka dodatkowych zabawnych faktów na temat ulubionych bohaterów.😊 No to jedziemy!

 

 

Opowiadanie historii za pomocą obrazków

Kiedy powstał pierwszy komiks? Prawdopodobnie nie znajdziemy właściwej odpowiedzi na to pytanie. W Europie za źródło komiksów uważamy rysunki szwajcarskiego ilustratora Rodolphe Töpffera z 1825 roku. Jednak niektórzy historycy widzą początek tego popularnego gatunku w okresie między 15 000 a 13 000 pne, skąd pochodzą słynne malowidła ścienne we francuskiej jaskini Lascaux. Jeśli nie chcemy szukać genezy komiksu tylko na ścianach jaskiń czy piramid, możemy też pojechać do Japonii. W XII wieku zaczęły się tu pojawiać Chōjū-jinbutsu-giga – rysowane tuszem zwierzęce karykatury ludzi w ruchu.

Chociaż możemy odnieść wrażenie, że komiks zaczął się pojawiać dopiero w XX wieku, kiedy narodzili się pierwsi superbohaterowie, był popularny już w XIX wieku, kiedy w różnych gazetach ukazały się krótsze, humorystyczne paski. Według Amerykanów komiks powstał oficjalnie 16 lutego 1896 roku, kiedy w magazynie New York World ukazał się po raz pierwszy pasek “The Yellow Kid” Richarda Outcalta.

 

 

Narodziny superbohaterów

Ludzie przyzwyczaili się do obecności komiksów w gazetach, więc nie minęło dużo czasu, zanim komiksy zaczęły się pojawiać się jako samodzielne publikacje lub w antologiach. Pierwszym z nich były komiksy akcji z lat trzydziestych XX wieku, gdzie w 1938 roku po raz pierwszy czytelnicy mogli zapoznać się z postacią Supermana, stworzonego przez duet Jerry’ego Siegela i Joe Shustera. Bohater urodzony na Kryptonite rozpoczął złoty wiek komiksów. Rok później w Detective Comics zadebiutował Batman. Ale Superman nie walczył z niesprawiedliwością tylko w komiksach, bo od początku swojej „kariery” musiał zmierzyć się z plagiatem – Fox Comics wymyślił swoją wersję Supermana w postaci Wonder Woman a Fawcett Comics wydał Captain Marvel. Toczyły się długie procesy sądowe o prawa autorskie, a kiedy Captain Marvel ostatecznie „wróciła” do DC, komiksy przestały interesować ludzi na jakiś czas.

W tym samym czasie poprzednik Marvela, Timely Comics, opublikował historię Human-Torch i Namor the Sub-Mariner w Marvel Comics # 1. Ponieważ ten komiks był wielkim sukcesem, Timely Comics w 1941 roku wymyślił nowego bohatera a był nim nie kto inny jak dobroduszny Steve Rogers znany jako Kapitan Ameryka! Ten superbohater jest dziełem kreatywnego duetu, Joe Simona i Jacka Kirby’ego. Być może zawsze kojarzyliście Kapitana ze Stanem Lee, ale dołączył on do zespołu dopiero w trzeciej części. Ale dzięki niemu Kapitan używa swojej niezniszczalnej tarczy jako broni!

 

 

Bohaterowie swoich czasów

Podczas wojny ludzie naprawdę potrzebowali superbohatera, który bije nazistów po głowie, ale potem wojna się skończyła i wszystko się zmieniło. Podczas gdy twórcy komiksów spierali się między sobą o prawa do supermocy swoich bohaterów, same komiksy powoli popadały w zapomnienie. Na scenę powróciły dopiero w latach 60-tych. W tym czasie powstał komiksowy ruch podziemny kierowany przez Roberta Crumba, który działa do dziś. Jeśli chodzi o „starych znajomych” superbohaterów, to powoli zaczęli przechodzić oze stron magazynów do innych mediów. Na przykład w 1960 roku powstał pierwszy serial telewizyjny z Batmanem. Ten bohater pojawił się w kilku serialach i filmach podczas swojego 80-letniego życia i na pewno usłyszymy jeszcze usłyszymy słynne „Jestem Batmanem” w nadchodzących latach. (Tutaj możecie przeczytać sięcej o samym Batmanie.)

Zabawne fakty

  • Stan Lee rzucił wyzwanie stworzeniu bohatera, którego publiczność nienawidziłaby, ale ostatecznie zakochaliby się w nim. Tym bohaterem jest Tony Stark i wydaje się, że naprawdę mu się udało. 🙂
  • Hulk pierwotnie miał być szary, ale z powodu awarii drukarki zyskał zielony kolor.
  • Dziennikarz (Clark) Kent istnieje nie tylko w komiksach DC. Ale kiedy w DC jest prawdziwym Supermanem, w Marvelu jest zwykłym dziennikarzem.
  • Początkowo Venom miał być kobietą w ciąży, która została zaatakowana przez obcego symbionta tuż przed porodem.
  • Batman jest pracodawcą Supermana. Clark Kent pracuje dla wydawnctwa Daily Planet, którego właścicielem jest Bruce Wayne.

KOMIKSOWE PLAKATY I GADŻETY» przeczytaj wszystkie opinie

Posters.plTworzę swój świat

Jako Posters.pl jesteśmy na rynku od 1999 roku i stopniowo staliśmy się jednym z największych sprzedawców plakatów, obrazów licencyjnych i upominków w Republice Czeskiej i całej Europie. Posiadamy szeroką gamę plakatów z filmów, gier i sportu we wszystkich rozmiarach. A także ogromny wybór prezentów dla zagorzałych fanów Gwiezdnych Wojen, Harry'ego Pottera, komiksów lub całej rodziny Warner Bros. Kubki, figurki, puzzle i ubrania to najlepsze prezenty dla każdego, bez względu na wiek czy zainteresowania. Ale jeśli jesteś raczej fanem aranżacji wnętrz to idealnie trafiłeś! Posiadamy własne drukarki, dlatego codziennie produkujemy fototapety, grafiki, fotografie i reprodukcje dzieł sztuki i wysyłamy je do ponad 25 krajów.


Kontakt:

E-mail: info@europosters.eu

Tel.: +420 210 440 210 (czeski lub angielski)

Poniedziałek – Piątek ǀ 7:00–17:00

 

© 1999–2024 Europosters. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Top